[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 16، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 90 1390 ) ::
جلد 16 شماره 6 صفحات 299-303 برگشت به فهرست نسخه ها
مسمومیت با متادون درکودکان مراجعه کننده به بیمارستان لقمان حکیم در نیمه دوم سال 1388
دکتر فریبا فرنقی*، ، دکتر نرجس جعفری، دکتر فاطمه فرشته مهرگان
1- متخصص کودکان، استادیار بیماری‌های کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیمارستان لقمان حکیم ، faribafarnaghi@yahoo.com
چکیده:   (13072 مشاهده)
سابقه و هدف: مسمومیت با ترکیبات اپیوئیدی از مسمومیت‌های خطرناک و متاسفانه شایع کودکان کشورمان است. با توجه به تغییر تابلوی مسمومیت با مواد مخدر درطی سالهای اخیر و افزایش چشمگیر مسمومیت با متادون و با توجه به جدید بودن این مسمومیت در اطفال این تحقیق طراحی گردید. مواد و روشها: در این مطالعه توصیفی مقطعی کلیه کودکان کمتر از 12 سال مسموم با متادون که در بیمارستان لقمان حکیم در نیمه دوم سال 88 بستری شده بودند، از نظر علایم بالینی، یافته‌های پاراکلینیک و روند درمانی مورد بررسی قرار گرفتند. یافته‌ها: در طی مدت تحقیق 16 پسر و 15 دختر مسموم با متادون مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی بیماران 55 ماه بود (حداقل 4ماه و حداکثر 12 سال). کلیه بیماران به صورت تصادفی یا در اثر اشتباه والدین مسموم شده بودند. میانگین فاصله شروع علایم از زمان مصرف53/1 ساعت بود که بیانگر زمان نسبتاً طولانی از زمان مصرف تا شروع علایم است. علایم بالینی به ترتیب عبارت بودند از: خواب آلودگی75 درصد، مردمک میوتیک 68 درصد، استفراغ61 درصد، تنفس سطحی و کند57 درصد و آپنه40 درصد. در بررسی پاراکلینیکی، شایع‌ترین یافته آزمایشگاهی اسیدوز تنفسی بود (69 درصد) و سپس لکوسیتوز در 2/55 درصد بیماران و هیپوناترمی در 17درصد مشاهده گردید و مهمترین یافته ECG افزایش فاصله QT بود (8/23درصد). از نظر درمانی میانگین مدت درمان با انفوزیون نالوکسان 51 ساعت بود و در3درصد بیماران برگشت علایم بعد از اتمام دوره درمان و پس از قطع نالوکسان رخ داد. در گروه دچار آپنه دوره درمان طولانی‌تری نیاز بود که این اختلاف از لحاظ آماری معنادار بود (007/0>p). همچنین در 17 درصد بیماران دچار آپنه، پنومونی آسپیراسیون رخ داده بود که از لحاظ آماری معنادار است (022/0>p). متاسفانه برای بیش از نیمی از کودکانی که قبل از مراجعه به این مرکز به مراکز درمانی دیگر مراجعه کرده بودند هیچ گونه اقدام درمانی موثری انجام نشده بود که نیاز به اطلاع‌رسانی و آموزش در این زمینه را نشان می‌دهد. نتیجه‌گیری: مسمومیت با ترکیبات مواد مخدر از جمله متادون از مسمومیت‌های شدید و تهدیدکننده حیات در کودکانست. در درمان این مسمومیت باید مدت زمان طولانی درمان با نارکان و احتمال برگشت علایم بعد از قطع نالوکسان مدنظر باشد.
واژه‌های کلیدی: مسمومیت، متادون، اپیوم، کودکان.
متن کامل [PDF 343 kb]   (4020 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: پزشکی
دریافت: ۱۳۹۱/۲/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fariba Farnaghi, Narjes Jafari, Fatemeh-Fereshteh Mehregan. Methadone Poisoning among Children Referred to Loghman-Hakim Hospital in 2009. pajoohande. 2012; 16 (6) :299-303
URL: http://pajoohande.sbmu.ac.ir/article-1-1233-fa.html

دکتر فریبا فرنقی ، ، دکتر نرجس جعفری ، دکتر فاطمه فرشته مهرگان . مسمومیت با متادون درکودکان مراجعه کننده به بیمارستان لقمان حکیم در نیمه دوم سال 1388 . پژوهنده. 1390; 16 (6) :299-303

URL: http://pajoohande.sbmu.ac.ir/article-1-1233-fa.html



جلد 16، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 90 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937