:: جلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1387 ) ::
جلد 13 شماره 3 صفحات 252-247 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فراوانی روتاویروس و آدنوویروس درمبتلایان به اسهال حاد درکودکان بستری در بیمارستان مفید
دکتر فرید ایمان زاده، دکتر علی فرجی، دکتر سعید یعثوبی*، دکتر صدیقه دکتر صدیقه رفیعی طباطبایی، دکتر فرزانه جدلی، مهندس ناصر ولایی، دکتر عبد ا. . کریمی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (15956 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به شیوع اسهال های حاد، اهمیت اتیولوژی آن و عوارض شناخته شده بیماری و به منظور تعیین فراوانی اسهال های حاد ناشی از روتاویروس و آدنوویروس، این تحقیق در کودکان مبتلا به اسهال حاد بستری در بیمارستان مفید انجام شد. مواد و روش ها: تحقیق با طراحی cross-sectional روی کلیه بیماران بستری انجام گرفت. تشخیص اسهال حاد در کودکان دفع مدفوع روزانه بیش از cc/kg 10 بوده است. از هر کودک نمونه مدفوع گرفته شده و به روش ایمونوکروماتوگرافی وجود ویروس و نوع آن تعیین گردید. خصوصیات مبتلایان نیز بر حسب این دو نوع ویروس ارزیابی شد. یافته ها: طی زمان مطالعه 199 کودک مبتلا با میانگین سنی 2/3 ± 4/3 سال مورد بررسی قرار گرفتند. نسبت پسران به دخترها در بین مبتلایان 2/1 به 1 و آلودگی به ویروس در بیماران حدود 7% شامل 5/5% روتاویروس و 5/1% آدنوویروس بود. نتیجه گیری: علی رغم آسان و مقرون به صرفه بودن تست ایمونوکروماتوگرافی در تشخیص روتاویروس و آدنوویروس مولد اسهال حاد، با توجه به میزان پایین شناسایی ویروس در این مطالعه (به علتی مانند تأخیر در ارسال سریع نمونه ها به آزمایشگاه با وجود ضرورت انجام آزمایش کروماتوگرافی ظرف کم تر از نیم ساعت از گرفتن نمونه مدفوع) به نظر می رسد که این تست برای تشخیص اسهال حاد ویروسی مفید نمی باشد. با توجه به شیوع و روند رو به افزایش اسهال ها و عوارض شناخته شده آن ها بررسی عامل ویروسی در این بیماران با روش هایی نظیر EIA و PCR توصیه می گردد.
واژه‌های کلیدی: اسهال حاد، روتاویروس، آدنوویروس، کودکان
متن کامل [PDF 121 kb]   (2709 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: پزشکی
دریافت: 1387/7/28 | پذیرش: 1396/11/29 | انتشار: 1396/11/29


XML   English Abstract   Print



بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها