:: جلد 21، شماره 5 - ( آذر- دی 1395 ) ::
جلد 21 شماره 5 صفحات 238-246 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر یک جلسه ورزش با شدت بالا بر دریافت کالری و شاخصهای اشتها در زنان بیتحرک دارای اضافه وزن
زهرا علی زاده، فرزین حلب چی، پردیس نورمحمدپور، رضا مظاهری* ، مستانه رجبیان تابش
مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، mazaheri_md@tums.ac.ir
چکیده:   (1438 مشاهده)
سابقه و هدف: ورزش و اضافه وزن مشکلی رو به رشد در جهان است و می‌توان آن را نتیجه عدم تعادل بین انرژی دریافتی و مصرفی دانست. مطالعات مختلف حاکی از رابطه بین ورزش و ایجاد تعادل منفی انرژی در بدن است. هدف از این مطالعه، تعیین اثر ورزش دینامیک  با شدت بالا در کوتاه‌مدت بر انرژی دریافتی، میزان مصرف درشت‌مغذی‌ها و شاخصهای اشتها است.
مواد و روش‌ها: هشتاد و هفت زنان کم تحرک دارای اضافه وزن تحت یک جلسه ورزش با شدت بالا بر روی تردمیل با پروتکل بروس قرار گرفتند. آزمودنی‌ها رژیم غذایی خود را 24 ساعت قبل و بعد از ورزش با استفاده از یادآمد غذایی 24 ساعته ثبت و در طی 30 دقیقه قبل و بعد از مداخله پرسشنامه شاخصهای اشتها را تکمیل کردند. دادهها با نرم افزار SPSS 17 آنالیز شد. سطح معنیداری برای مقایسه تغییرات قبل و بعد از مداخله، کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: دریافت کالری طی 24 ساعت پس از مداخله به طور معنی­داری کاهش یافت (004/0>p). کاهش معنی­داری در مصرف روزانه کربوهیدرات و پروتئین پس از ورزش دیده شد (به ترتیب 015/0>p ، 023/0>p). رابطه میان کاهش کربوهیدرات مصرفی طی 24 ساعت پس از ورزش و شدت ورزش معکوس بود (008/0=p). تغییر معنی­داری در مصرف چربی دیده نشد (079/0=p). شرکت‌کنندگان پس از تمرین ورزشی به طور معنی­داری تمایل بیشتری به مصرف غذاهای شور و ترش داشتند (به ترتیب 003/0>p، 001/0>p). درهرحال تغییر اشتها در زمینه احساس پری، سیری، گرسنگی و تمایل به مصرف مواد غذایی و همچنین تمایل به غذاهای شیرین و چرب به طور قابل توجهی تغییر نکرد (05/0<p).
نتیجه‌گیری: یک جلسه تمرین دینامیک با شدت بالا بر تردمیل میتواند مصرف انرژی، کربوهیدرات و پروتئین را طی 24 ساعت پس از ورزش کاهش دهد.  
 
واژه‌های کلیدی: فعالیت بدنی، چاقی، اشتها، مصرف انرژی
متن کامل [PDF 740 kb]   (380 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: پزشکی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۴


XML   English Abstract   Printجلد 21، شماره 5 - ( آذر- دی 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها